DW-World.De Deutche Welle/ 05.2008/

Fantastyczny, polski jazz

Poziom festiwalu w Hilden był i jest bardzo wysoki. Występowały tu takie sławy światowe jak Benny Bailey, Nigel Kennedy, Hiram Bullock czy Joachim Kuehn. W ubiegłym roku zadebiutowała w Hilden polska wokalistka Aga Zaryan. Organizator festiwalu Peter Baumgärtner utrzymuje od lat intensywne kontakty z polską sceną jazzową, którą bardzo sobie ceni.

- Polska scena jazzowa jest fantastyczna. Wielu polskich muzyków poznałem w duesseldorfskim klubie Jazzschmiede. Polacy są bardzo utalentowani. Bardzo cenię sobie Tomasza Stańko, Jarka Smietanę, Zbigniewa Namysłowskiego. To są wyjątkowi muzycy - mówi Baumgärtner.

Krzysia Górniak i jej zespół zaprezentowali na tegorocznym festiwalu utwory, w których wirtuozeria przeplatała się z ciepłymi nastrojowymi balladami. Kompozycje autorstwa polskiej gitarzystki pochodziły z dwóch płyt „Tales” i „Ultra”. Artystka od początku wiązała z występami w Hilden spore nadzieje na przyszłość:

- Jest to na pewno możliwość pokazania się tej publiczności. Z chęcią nawiązałabym też kontakty, może także dystrybucyjne, ponieważ do tej pory wydawałam tylko płyty w Polsce. I chciałabym rozszerzyć dostęp do większej liczby słuchaczy w Niemczech i Europie. 

Udany występ w Hilden sprawił, że Krzysia Górniak jest bliższa realizacji tego celu niż kiedykolwiek przedtem.


Aleksandra Jarecka

zamów z

merli amazon shop