Recenzja płyty Tales/ Jazz Forum 06/2002

Projekt, któremu na imię "Tales", narodził się w roku 1998 w Austrii. Powołali go do życia muzycy z różnych krajów Europy, którzy spotkali się podczas studiów na wydziale jazzu przy Uniwersytecie Muzycznym i Sztuki Dramatycznej w Grazu. Kluczowe role odgrywają w nim: Krzysztofa Górniak - olsztynianka od dziesiątego roku życia grająca na gitarze oraz Evangelos Tzimkas - gitarzysta basowy pochodzący z Grecji.
To właśnie kompozycje ich dwojga niemal całkowicie wypełniają debiutancki album gitarzystki. A są to opowieści nieraz bardzo prywatne, liryczne, utrzymane w wyrafinowanej ECM-owskiej stylistyce brzmienia. Tematy czy też pewne pomysły stają się dla grających rodzajem materii, którą dowolnie przetwarzają na własne potrzeby i wcale nie musi ona podlegać żadnym ograniczeniom stylistycznym, ani presji ze strony słuchacza.
Tak więc zaduma, kontemplacja, z drugiej zaś strony epicki rozmach, nieodparta chęć wspólnego muzykowania, stworzenia oryginalnej mieszanki jazzu, instrumentalnego popu, a nawet latino. Bezpretensjonalna muzyka, której powinien posłuchac każdy. Dla słuchaczy nie do końca oswojonych z jazzem album "Tales" będzie doskonałym źródłem nastrojów, dla miłośnikow jazzu - możliwością delektowania się niuansami i barwami mocno stonowanych w tym przypadku improwizacji.
Przemek Psikuta. Jazz Forum (czerwiec 2002, str. 74)

zamów z

merli amazon shop